Some of the best dishes come down to the ingredients that do the hard work behind the scenes. From rich beef marrow bones and caul fat to mixed meats and generous mixed grills, our range includes the traditional butcher’s ingredients that add flavour, richness and depth to cooking. Prepared with a proper understanding of the whole animal, these are the ingredients that help chefs get more from their kitchen and bring real character to the plate.

No Gluten

No Soya

No Sulphur Dioxide

Coeliacs

Lactose Free

British/Irish

Other/Multiple

Chilled

Frozen

£4.60
Each
£4.48
Each
£3.20
Each
£0.89
1kg CW (£0.89/kg)
£7.49
1kg CW (£7.49/kg)
£18.73
2.5kg CW (£7.49/kg)
£37.45
5kg CW (£7.49/kg)
£3.99
1kg CW (£3.99/kg)
£3.99
1kg CW (£3.99/kg)
£4.98
Each