Our family-run butchery offers premium-quality meats, expertly prepared by butchers who have been committed to excellence since 1987. All our meat is carefully sourced and hand-cut on site in our purpose-built, state-of-the-art facility. We extend this craftsmanship through bespoke cuts and products, designed to save you time, preserve the richness and character of every cut, and elevate your menu.

Where Our Meat Comes From

Grass-Fed Beef from Lancashire & Yorkshire

Lancashire & Yorkshire Beef

Sourced from the beautiful hills and dales of Lancashire and Yorkshire, our premium grass-fed beef combines traditional farming with expert butchery. From whole ribeye roasting joints to Himalayan salt dry-aged sirloin.

Chicken from East Anglia

Chicken from East Anglia

Sourced from trusted farms across Norfolk, Suffolk and Essex, our poultry is carefully reared to high standards. From sticky drumsticks and crispy wings to hearty roast legs, these versatile cuts are perfect for delicious, satisfying meals.

Local Pork Sausages & Burgers

Local Pork Sausages & Burgers

We source from trusted farms, selecting British pork for favourites like Lincolnshire and Cumberland sausages, alongside our juicy pork burgers. Full of quality and flavour, they’re ideal for grills, pub classics and casual dining.

Prepared by our own skilled butchers

Prepared By Our Own Skilled Butchers

Our team of master butchers brings years of artisanal expertise to every cut. Each piece of meat is carefully selected, trimmed, and prepared to deliver consistent flavour, texture, and quality. Orders are meticulously packaged to ensure freshness, and our butchery is fully accredited by the Food Standards Agency and SALSA.

Shop Beef Steaks
Bespoke cuts, tailored recipes

Bespoke Cuts & Tailored Recipes

We can help you differentiate your business and maintain consistency by developing bespoke cuts and recipes together on site. It could be creating a custom burger, a unique marinade or a new sausage mix. Depending on the recipe we can then adjust production to smaller batches for consistent quality.

Shop Pork Sausages
Himalayan Salt Ageing

Himalayan Salt Aged Steaks

Experience beautifully aged steaks, and more, with our signature Himalayan Salt-aged method. The meat is aged in our Himalayan Salt Chamber which means it develops a remarkable depth of flavour and a melting tenderness.

The chamber itself features an entire wall of natural Himalayan salt bricks that regulate the atmosphere and slowly enhance the richness and texture of each cut.

Shop Dry Aged

Seasonal Highlights

Finest British Steaks

Explore our range of premium British steaks, including Sirloin, Ribeye, Fillet, Rump, and more. Expertly butchered and full of flavour, they're the perfect choice for every menu.

Shop Now

Premium British Pork Sausages

From traditional Lincolnshire and Cumberland to Venison & Red Wine and classic Hot Dogs, our butcher's sausages are freshly made using quality ingredients.

Shop Now

Signature Blend Burger

Our Signature Blend Burgers are handcrafted using premium British beef, including dry-aged cuts, to deliver exceptional flavour and a juicy texture. 

Shop Now
X

No Gluten

No Mustard

No Soya

No Sulphur Dioxide

Coeliacs

Lactose Free

British/Irish

European

Other/Multiple

Chilled

Frozen

British

United Kingdom

Steak

Burgers

Dry Aged

Joints

Sausages

£0.99
Each
£6.41
1kg CW (£4.75/kg)
£11.95
Pack of 5
£11.95
Pack of 5
£0.18
Price P/Kg (£5.99/kg)
£27.00
1kg CW (£27.00/kg)
£32.48
Price P/Kg (£12.99/kg)
£32.48
2.5Kg CW (£12.99/kg)
£7.50
Each
£8.50
Price P/Kg (£8.50/kg)
£5.99
Price P/Kg (£5.99/kg)
£5.10
1kg CW (£5.10/kg)
£0.54
Price P/Kg (£4.95/kg)
£89.98
1kg CW (£35.99/kg)
£3.99
1kg CW (£3.99/kg)
£129.94
1kg CW (£19.99/kg)
£24.98
2.5kg CW (£9.99/kg)
£35.70
1kg CW (£6.49/kg)
£35.70
1kg CW (£6.49/kg)
£14.23
1kg CW (£5.69/kg)
£25.61
1kg CW (£5.69/kg)
£4.16
1kg CW (£4.95/kg)
£72.45
1kg CW (£14.49/kg)
£51.77
1kg CW (£14.79/kg)
£10.79
Price P/Kg (£8.99/kg)
£50.72
1kg CW (£14.49/kg)
£28.73
1kg CW (£11.49/kg)
£2.99
Each
£12.99
2.27kg
£3.11
Each
£54.90
1kg CW (£5.49/kg)
£0.35
Price P/kg (£4.95/kg)
£5.99
Price P/Kg (£5.99/kg)
£2.69
Each
£140.20
1kg CW (£25.49/kg)
£2.12
Price P/Kg (£12.49/kg)
£2.90
Price P/Kg (£14.50/kg)
£106.88
1kg CW (£28.50/kg)
£10.58
Price P/Kg (£46.00/kg)
£7.02
Price P/Kg (£27.00/kg)
£6.21
Price P/Kg (£27.00/kg)
£7.83
Price P/Kg (£27.00/kg)
£9.18
Price P/Kg (£27.00/kg)
1 2 3 4 5